A döntési mátrix – Mitől aktuális manapság ez a téma?
A döntési mátrix apropója – A minap beszélgettünk egy tréner kollégámmal, s nagyon összenevettünk. A beszélgetés abszolút magán jellegű volt, semmi szakmai dolog. Mindaddig, míg el nem jutottunk oda, hogy kedves ismerősöm a házuk vásárlásához, mi pedig párommal egy rendezvényhelyszín kiválasztásához használtunk döntési mátrixot.
Mindketten hosszabb ideje foglalkozunk döntési mátrixokkal, s élő példái voltunk annak, hogy ezt nem kizárólag a munkahelyen lehet alkalmazni. Hihetetlen egyszerű, de annál objektívebb módon képes támogatni egy-egy döntés meghozatalát. Az előkészítés, míg összeállítjuk a mátrixot, azért időigényes, nem érdemes spórolni vele. De utána már gyors a haladás és a döntés.
- A lényeg, hogy elsőként összeszedjük azokat a szempontokat, amelyek elengedhetetlenek a döntés szempontjából. Pl. vegyünk egy autóvásárlást: fontos, hogy mennyi pénzünk van rá, milyen típust szeretnénk, milyen évjáratot, milyen felszereltséget várunk el, stb.
- Ezt követően megalkotjuk, hogy az adott szemponton belül hogyan fogjuk osztályozni az egyes “példányokat”. Pl. 2000-2002 közti autók 1 pontot kapnak, 2003-2004 2 pontot, stb. Lehetnek olyan szempontok is, ahol igen válasz esetén 1 pontot, nem válasz esetén 0 pontot adunk – pl. van-e hozzá téli gumi szett.
- Ha ezzel megvagyunk, ki kell alakítanunk a súlyozást. Nem minden szempontunk ugyanolyan fontos, mint a többi. Pl. az autó műszaki állapota valószínűleg fontosabb lesz, mint az autó színe – csak hogy meghazudtoljam a női nem számára legfontosabb szempontot! 🙂
- Ha a szempontokban, pontozásban és súlyozásban sikerült megállapodnunk – magunkkal, avagy a döntésben résztvevő többi személlyel-, jöhet az értékelés.
Innentől pedig egyszerű matek:
– szemponton kapott pontszám x súly
– egy alternatíva részpontszámainak összeadása
– legmagasabb pontszámú alternatíva kiválasztása
Ez egy igen objektív módszer. Nem én találtam ki, ezt egy percig se szeretném állítani. De alkalmazását nagyon is javaslom!!!
A rendezvényhelyszín kapcsán mi a döntési mátrixunkba tettünk egy szubjektív szempontot is, miszerint melyikőnknek mennyire tetszik az adott helyszín. Objektivitás ide vagy oda, ezt mind a ketten fontosnak tartottuk. Így nem magas súllyal, de bekerült a tetszési index a döntési mátrixba.