Ne fogjuk vissza magunkat! Ha szenvedély ég bennünk a témánk iránt, mutassuk ki!
Garr Reynold – preZENtáció
Inkább távozzon a közönségünk elégedetten, bár nem teljesen eltelve, mint hogy a prezentációnkkal túlterhelve, zúgó fejjel lépjenek ki a teremből.
Amikor felsorolásszerűen végigvesszük, mi is kell egy jó (értsd: érdekes, informatív, megfelelő hosszúságú, érthető) prezentációhoz, elsőre nem tűnik bonyolultnak a dolog:
- Felkészülés, a prezentáció megtervezése
- Megfelelő eszköz megválasztása
- A teljes jelenlét
- Kapcsolatteremtés a közönséggel
A felsorolást elolvasva azonban gyorsan ráébredünk, hogy ez így hiányos, de legalább is elnagyolt. Csak a felkészülés akár napokat is igénybe vehet: témakör átgondolása, felépítése, üzenet, cél, mennyit is mondjuk el, mennyi kerüljön a diára/flipchartra? Mi lenne erős felütés? Mitől lesz összefüggő, a végére összeálló a mondandónk? Mivel tartom fenn a közönségem érdeklődését? Milyen példákkal, történetekkel szemléltessek? Hányan lesznek a prezentáción? Szakmabeliek vagy laikusok? Mi a prezentációm célja? Hogyan öltözzek? Hogyan kerüljem majd el a lámpalázat? stb.
Így végül eljutunk oda, hogy nem véletlenül van szükség manapság is a prezentáció tréningre, mert hiába vannak csillogóbbnál csillogóbb sablonok, fantasztikus TED előadások, és valóban értékes könyvek, melyek még gyakorlatiasak is, ebben a témában különösen nagy hangsúly van a visszajelzéseken, (videós) elemzéseken, mert ezekből tanulhatunk a legtöbbet. Amikor a résztvevők és a tréner őszintén megmondják, mitől volt jó és mitől unalmas a prezentációnk; mit értettek meg belőle – ehhez képest mi volt a célunk, stb. És még nem is beszéltünk a non-verbális kommunikációról, ami könnyedén keresztbe húzhatja a munkánkat, ha nem készülünk rá.
A prezentáció tréning témakörei
A prezentáció tréning során az alábbi témakörök kerülhetnek elő, természetesen a résztvevők tudásához, készségeihez illesztett mélységben:
- felkészülés a prezentációra (analóg tervezés, a mondandó összeállítása, stb.)
- tervezés (egyszerűség, kezdés / felütés, példák, ismétlés, átláthatóság, üzenet, stb.)
- eszközök (lehetőségek és alkalmazásuk)
- prezentálás begyakorlása (kiállás, lámpaláz, hang, non-verbális kommunikáció, a közönség megszólítása és bevonása)
- (videós) elemzések
Akkor tartok jónak egy prezentáció tréninget, ha egytől egyig minden résztvevő többször is tudott prezentálni rövidebb-hosszabb blokkokat, s részletes visszajelzést kapott minden olyan elemben, amelynek fejlesztését a prezentáció tréning céljául tűztük ki az előkészítés során. Ennek megfelelően ezen készségfejlesztéseket alacsonyabb, maximum 8 fős csoportokban javaslom megtartani.
Gyakorlatiasság minden szinten
A prezentáció tréning során minimális az elmélet aránya, hiszen végig arról van szó, hogy prezentálunk és elemzünk, újabb elemet építünk be és újra prezentálunk-elemzünk. Szituációs gyakorlatokat nem alkalmazunk, ugyanakkor az önismereti tréningek után talán ebben a témában tanulunk magunkról is a legtöbbet, s hozzuk ki magunkból a legtöbbet.
Személyes érintettségem:
Az egyetemen volt egy csoportos munkánk, melyről prezentáció során kellett beszámolni. Egyedül én vállaltam, hogy összefogom a csoport munkáját, s előadom, mire is jutottunk. Az óra, ahol minden csapat előadott, borzalmas volt: unalmas prezentációk, szörnyű eszközök, zsúfolt terem, sötétben prezentálás – valljuk be, minden adott volt a “sikerhez”. Habár rengeteget készültem, de közel sem a fenti szempontokat figyelembe véve. Ennek meglett az eredménye is, az oktatónk (aki maga is csodás prezentációkat tartott), kiemelte borzasztó tehetségemet a téren. Állítását habár a mai napig igazságtalannak tartom, de a megjegyzése elindított azon az úton, hogy képezzem magam ezen a területen, felkészülten és magabiztosan álljak ki egy csoport elé. A tréningeken is ezt igyekszem átadni.
Amennyiben bármilyen kérdése felmerül, keressen bizalommal.
Villám Orsolya
+36 20 / 449-0460
villam.orsolya@gmail.com
Érdekességek:
Jó szívvel ajánlom Garr Reynolds preZENtáció c. könyvét
Storytelling szerepe a prezentációban
TED előadás a PowerPoint kapcsán